4. Ekonomické a zdravotné riziká žien vzhľadom na zamestnanie
Horizontálna a vertikálna segregácia na trhu práce označuje jav, keď ženy pracujú v odlišných a menej platených zamestnaniach ako muži (horizontálna), a na nižších pracovných pozíciách (vertikálna). Podľa Eurostatu pracuje vo vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej práci, teda vo verejnom sektore, až 28 % žien oproti iba 8 % mužov.
Ženy dominujú v zamestnaniach, v ktorých prichádzajú do kontaktu s ľuďmi a zamestnaniach, ktoré majú sociálny rozmer, majú vysokú morálnu hodnotu, z pohľadu platového ohodnotenia však nie sú dostatočne ohodnotené. Pre ženy sú typické pozície zdravotná sestra, učiteľka na základnej škole, sociálna pracovníčka, referentka, daňová poradkyňa, personalistka, psychologička, účtovníčka. Málo žien si hľadá prácu v technologických oblastiach, v elektrotechnike, v energetike, v strojárstve a v stavebníctve. Ženy čelia zvýšenému riziku kvôli druhom zamestnaní, v ktorých ich zastúpenie výrazne prevažuje nad mužským zastúpením, alebo v daných zamestnaniach prichádzajú do kontaktu s veľkým počtom ľudí a rizikovými skupinami obyvateľstva. Podľa portálu Platy.sk, celkovo na Slovensku zarábajú muži o 23 % viac ako ženy. Ženy tvoria na Slovensku 80,6 % osôb pracujúcich v odvetví zdravotníctva, pobytových zariadeniach sociálnych služieb (ako napr. zariadenia pre seniorov) 86,3 %, v opatrovateľských službách – 83,5 % a v terénnej sociálnej práci – 86,2 %. Zdravotnícky personál je pracovne vyťažený, je neustále v blízkosti nákazlivých ľudí a tak aj zdravotne ohrozený.
Finančný stav žien v rôznych zamestnaniach môže byť ovplyvnený všeobecnými nariadeniami, napríklad tými, ktoré sa spájajú s deťmi alebo ďalšími členmi domácnosti. Na ekonomický stav žien má vplyv aj formálna úprava pracovného pomeru. Ženy sú častejšie zamestnávané na čiastočný úväzok, sezónnu a občasnú prácu, SZČO, v domácnosti alebo agentúrnu prácu. Podľa agentúry TUC (Trades Union Congress) je dlhodobo pretrvávajúca choroba hlavným dôvodom ekonomickej neaktívnosti žien. Počet žien, ktoré nepracujú z tohto dôvodu sa zvýšil o 48 % za posledných 5 rokov, v porovnaní s mužmi, u ktorých bol tento nárast menší, a to 37 %. Tlak na ženy vytvárajúci sa mimo práce v súvislosti so starostlivosťou o rodinu, deti a domácnosť je väčší ako na mužov, a aj to môže viesť k častejším psychickým problémom brániacim plnohodnotne sa venovať práci. Ekonomická neaktívnosť žien kvôli depresii, úzkosti či psychickým problémom stúpla o 27 %. Rastúce dopady na ženy, zväčšujúca sa záťaž starostlivosti o deti a domácnosť, miernejšie zotavovanie ekonomiky a znižovanie verejných alebo súkromných výdavkov na služby – ako napr. vzdelávanie a starostlivosť o deti – môže viesť k tomu, že ženy odídu z trhu práce navždy.
Informačný a vzdelávací inštitút
Zdroj:
https://blog.profesia.sk/zeny-vs-muzi-pozname-pracovne-pozicie-v-ktorych-dominuju/
NÁRODNÝ AKČNÝ PLÁN ZAMESTNANOSTI ŽIEN NA ROKY 2022 - 2030
Aktivity a činnosti rodovej rovnosti podľa § 9a zákona o dotáciách sa realizovali vďaka finančnej podpore Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR.